A fül gyulladásai

Az uszodai fülfájásnak is nevezett külső hallójárati gyulladás a fülnyílás és a dobhártya közötti szakasz fertőződése, melyet sokféle baktérium vagy gomba okozhat.

A tünetek azt követően jelentkeznek, hogy a gyermek hosszabb időt töltött a vízben. Ilyenkor ugyanis a nedves közegben könnyen felázik és sérül a külső hallójárat hámja, így szabaddá válik az út a kórokozók számára. Különösen nagy az "uszodai fülfájás" veszélye nyáron, amikor szezonja van a vizes időtöltéseknek, és a meleg idő is kedvez a fertőzés kialakulásának.

Ne gondoljuk, hogy a külső fül gyulladása csak az úszók megbetegedése, hiszen bármilyen tényező nyomán létrejöhet, mely felsérti a hallójárat hámját.

Ilyen lehet a bőr kiszáradása, a gyakori dörzsölés vagy vakarás, a nem kellő kímélettel végzett fültisztítás vagy a fülbe kerülő bármilyen idegentest is.

A külső hallójárat gyulladása a középfülgyulladás kísérőjelensége is lehet, ha a dobüregben felgyűlő, majd a dobhártya nyílásán keresztül onnan kifolyó genny fertőzi a külső hallójáratot.

A fülfájás nagyon gyakori panasz kisgyermekkorban, és az esetek zömében középfülgyulladás áll a háttérben. A középfülgyulladást általában megelőzi, vagy együtt jár hosszabb-rövidebb ideig tartó náthával és legtöbbször láz kíséri.

Csecsemőknél sokszor egyetlen tünet a láz. Máskor a baba nagyon nyűgös, nem alszik, szopni sem akar, esetleg hány.

A lüktető, erős fájdalmat mindenképpen csillapítani kell, méghozzá minél előbb.

A tünetek csillapítása után azonban ne mulasszunk el szakorvoshoz fordulni, a fájdalom hátterében álló okok pontos tisztázása végett.

Az esetek zömében antibiotikumra, gondos orrszívásra, orrcseppekre van szükség.

fulgyulladas.jpg

A gyermekkori gyakori középfülgyulladás magyarázataként a fülkürt fejletlen anatómiája és érzékeny működése szolgál. A fülkürt még jóval rövidebb, a laza környéki kötőszövetek duzzanata miatt gyulladásban gyorsabban elzáródik, lefutása kedvezőtlenebb, mint felnőttkorban. Éppen ezért gyermekeknél különös figyelmet kell fordítani nátha esetén az orrváladék gyakori és alapos leszívására, a levegő áramlásának biztosítására.

A porszívó orrszívót elektromos zsebkendőnek kell tekintenünk, és ahogy a náthás felnőtt is naponta sokszor kifújja az orrát, úgy nekünk is le kell szívnunk.

A rendszeres orrszívással tudunk a legtöbbet segíteni. A rendszeres és alapos orrszívás tehát egészen addig nagyon fontos a gyógyulás érdekében, amíg a gyermek üresre nem tudja fújni az orrát egyedül is.

Az állandóan duzzadt orrmandula, szintén a gyakori középfülgyulladás oka lehet.

Magának a fájdalomnak a dobüregben felgyűlt folyadék vagy genny miatt kialakult nyomás az oka. Amikor a fül "felfakad", a felgyülemlett folyadék, genny átszakítja a dobhártyát, amit a nyomás okozta fájás egyik pillanatról a másikra történő megszűnése, valamint a fülből és orrból jövő gennyfolyás jelez.

A kezdődő enyhe fülfájást, sőt viszonylag erős fájdalmat is el lehet mulasztani a fül száraz, meleg bekötésével. Az egyik lehetséges módja ennek a vászonba tett meleg só ráhelyezése a fülre.

A fülkürt-szellőzés biztosítása érdekében orrcseppet adunk. A nyálkahártyák duzzanatát, s ezzel egyben a dobfeszülést is enyhítheti az orrcseppek alkalmazása, ha sikerül vele megnyitni a megduzzadt nyálkahártyájú fülkürtöt. Tilos bármilyen fülcsepp alkalmazása, ha a dobhártya már nem zárt.

A középfülgyulladásnál ugyan nem kizárt a spontán gyógyulás, a szakszerű kezelés érdekében, ha a gyermeknél középfülgyulladásra gyanakszunk, orvoshoz kell vinni, aki antibiotikumot rendel.

A fájdalmas vagy gyulladt fület kívülről nem érheti víz sem, ezért a mosdás, fürdés, hajmosás is különös gondosságot kíván betegtől és ápoló szülőtől egyaránt.

Az úszást és vízi sportokat ugyancsak mellőzni kell a fülfájás idején.